Κυριακή 12 Οκτωβρίου 2014

Άσκρη - Αρματηλάτης: 3-1

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα μας το Σάββατο κόντρα στην πολύ καλή ομάδα του Αρματηλάτη. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και δεν έγιναν πολλές φάσεις, ενώ έμεινε και το 0-0. Λίγο μετά την έναρξη του Β' ημιχρόνου η ομάδα μας προηγήθηκε με τον Δ. Μακρή, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε απόκρουση του τερματοφύλακα σε σουτ του Η. Ρουσέτη. Μετά από φάση διαρκείας λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης γράφει το 2-0 με κεφαλιά από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής. Από αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πολιόρκησαν την περιοχή μας, αλλά δεν τα κατάφεραν χάρη στην πολύ καλή άμυνα και τις καθοριστικές επεμβάσεις του Λ. Κόκκινου όταν χρειάστηκε. Ένα τέταρτο πριν το τέλος μάλιστα η ομάδα μας πέτυχε και τρίτο γκολ, όταν σε αντεπίθεση από τα δεξιά ο Δ. Κοροπούλης περνάει τη μπάλα στον Β. Χολιασμένο ο οποίος "βλέπει" τον Γ. Χρήστου που ανέβαινε και τον βγάζει τετ α τετ και ο τελευταίος πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στην επόμενη φάση με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1.